Nie tylko teleporady
O wykorzystaniu telemedycyny w domowej opiece i diagnostyce.
Telemedycyna to nie tylko teleporady, choć to one w ostatnim czasie mocno zyskały na popularności. Dzięki nowoczesnym technologiom możemy nie tylko porozmawiać z lekarzem przez telefon lub czat, ale także zdalnie zdiagnozować pracę swojego serca. EKG czy Holter, wykonane w zaciszu własnego domu, to tylko niektóre z dostępnych na rynku rozwiązań telemedycznych.
Strach przed zarażeniem koronawirusem sprawił, że wielu pacjentów cierpiących na przewlekłą chorobę serca odwlekało moment wizyty w placówce, mimo zaplanowanego wcześniej terminu badania kontrolnego. Konsekwencje takich działań mogą byś tragiczne w skutkach. Przy schorzeniach sercowo-naczyniowych nie wolno nam czekać – nie można odsuwać wizyty u specjalisty „na później”.
Domowe EKG
Wśród dostępnych na rynku rozwiązań znajduje się miedzy innymi domowe badanie EKG.
Pacjent może samodzielnie wykonać badanie bez konieczności opuszczania swojego miejsca zamieszkania.
– Nowi pacjenci często mają wątpliwości, czy poradzą sobie z obsługą „sprzętu”. Odpowiedź jest tylko jedna – oczywiście, że tak! Naszymi pacjentami często są osoby w wieku senioralnym – świętujące swoje 90 a nawet 100 urodziny! Domowy aparat EKG jest nie tylko certyfikowanym urządzeniem medycznym, ale przede wszystkim jest zaprojektowany tak, by jego obsługa była intuicyjna. Jak wykonać badanie? Wystarczy przykleić do ciała elektrody, wcisnąć przycisk oznaczony sercem i… gotowe! Badanie ląduje na ekranie komputera a ja od razu przystępuję do jego opisu i konsultacji – informuje lek. med. specjalista chorób wewnętrznych Barbara Srokosz, która od ponad 7 lat opiekuje się pacjentami z wykorzystaniem rozwiązań telemedycznych.
Event Holter
Podobnie, jak w przypadku domowego EKG, badanie wykonywane jest samodzielnie przez Pacjenta. Bez obaw – tu także urządzenie zostało przystosowane do użytku domowego, a jego obsługa jest intuicyjna. Mimo, że urządzenie przypomina swoją wielkością niewielki smartfon, w jego wnętrzu znajduje się nowoczesna technologia, dzięki której przesłane badania nie straciły na jakości medycznej.
Co w naszej opinii jest największą wartością obu rozwiązań? Przede wszystkim ich dostępność 24 godziny na dobę. Bez względu na porę dnia i nocy pacjent ma pod ręką urządzenie, dzięki któremu nie tylko wykona badanie, ale ma możliwość nielimitowanego kontaktu z lekarzem. Gdy wynik badania będzie niepokojący, natychmiast zostanie wezwany zespół ratownictwa medycznego. A w przypadku serca – to przecież czas ma największe znaczenie.
Autor: Redakcja TeleSERCE