Ogólnopolska
kampania

TeleSERCE

Ogólnopolska
kampania

TeleSERCE

Czy telemonitoring jest bezpieczny?

Czy telemonitoring jest bezpieczny?

Możliwość przesyłania danych za pośrednictwem telemonitoringu ma wiele zalet. Przede wszystkim to szybkość i efektywność działania. Bezprzewodowe przesyłanie danych wzbudza jednak niekiedy obawy co do bezpieczeństwa przekazywanych informacji. Czy są one uzasadnione?

Producenci urządzeń zadbali o maksymalne zabezpieczenie danych pacjentów z urządzeniami wszczepianymi. Informacje wysyłane przez urządzenie są szyfrowane a dostęp do serwerów zawierających ich dane zabezpieczony hasłem. Wgląd do danych ma lekarz, który kontroluje urządzenia oraz producent. Najważniejszym aspektem bezpieczeństwa jest jednak brak możliwości programowania urządzeń zdalnie. Podczas kontroli w telemonitoringu możemy jedynie sprawdzić stan urządzenia i elektrod czy zweryfikować występowanie arytmii, ale żeby przeprogramować urządzenie, konieczna jest osobista wizyta pacjenta w poradni oraz połączenie z klasycznym programatorem.

Warto dodać, że zdalna kontrola nie jest w żaden sposób odczuwana przez posiadacza urządzenia. Podobnie jak kontrolą w poradni stymulatorowej. Komunikacja między wszczepionym urządzeniem a nadajnikiem zachodzi automatycznie, w nocy (często bez świadomości pacjenta) i jest całkowicie bezbolesna.

Autor: Lek. https://teleserce.com/wp-content/uploads/2021/06/Lek.-Maciej-Grymuza.jpg Grymuza